Rekordmånga deltagare i BohOFs Fågelquiz på Bondens Dag

Årets Bondens Dag på Backamo i Uddevalla drog till sig cirka 20.000 besökare under de två evenemangsdagarna. Vädret varierade, under lördagen möttes utställare och besökare av ett växlande väder och en hel del regnskurar. Detta i motsats till strålande solsken under söndagen. Trots det osäkra väderläget var publiktillströmningen som väntad till ett av Bohusläns största enskilda besöksevenemang.   BohOF bjöd in besökarna till en fågelquiz där det gällde att artbestämma fyra fåglar. Tävlingstalongsavgiften gick oavkortat till föreningens Fågelskyddsfond. Rätt svar på frågorna; 1. Lunnefågel, 2. Kattuggla, 3. Hökuggla, 4. Gråspett. Det visade sig att Gråspetten var en riktig ”slamkrypare” och ställde till det för många. Den förväxlades med Gröngölingen, även Hökugglan var svår för många. Tre bland de som svarade rätt på de fyra arterna var; 

Birgitta Olsson, Henån och Agneta Alexandersson, Bohus Björkö som båda vinner ett betalt medlemskap för 2016 och fågelboken ”Våra fåglar & deras läten”. Bo Pederson, Ljungskile är vinnaren av den exklusive t-tröjan.   Bland kända och okända fågelintresserade tävlingsdeltagare fanns den välkände Bosse Bildoktorn. Utan att avslöja Bosses resultat i tävlingen, uppvisade han i samtal med Bohofs Nisse Karlsson en bred kunskap av våra fåglar. Han avslöjade också att korpen är hans favoritfågel och uttryckte sitt gillande över valet av koltrasten som vår nationalfågel.   Utöver mång spännande samtal med fågelintresserade innebar de två dagarna på Backamo nya medlemmar till föreningen och ett välkommet ekonomiskt bidrag till föreningens Fågelskyddsfond.

Nyhetsarkiv