Laddar Evenemang

Följ med oss onsdag till söndag och upplev Ölands fantastiska fågelmarker i maj när fågellivet når sin höjdpunkt. Vi tar oss runt bland Ölands klassiska fågellokaler, Västerstadsviken, Beijers hamn, Stora alvaret med Möckelmossen, Kapelludden och förstås Ottenby med södra udden och lundarna. Det är några av lokalerna vi kommer att besöka för att leta efter typiska Ölandsarter som rödspov, ängshök, sommargylling, mindre flugsnappare, höksångare m.fl. Så hoppas vi på en och annan raritet också. Kanske en citronärla, dammsnäppa eller ormörn! Det kan dyka upp nästan vad som helst vid denna årstid.

 

Är du nybörjare tar vi väl hand om dig under vistelsen och garanterar åtskilliga ”livskryss” bland de ca 140 arter som vi förhoppningsvis kommer att räkna in.

 

Resan är till självkostnadspris och vi bor i stugor på Allègården, Kastlösa. Bilhyra och kostnader för drivmedel delar vi på. Var och en ordnar matsäck för dagsutflykterna och dagarna avslutas med gemensam artgenomgång i stugorna.

 

Platserna är begränsade för våra medlemmar så ”först till kvarn får först mala” (icke medlemmar en extra avgift på 150 kr och då ingår medlemskap för 2026)

Anmälan till Kenneth Johansson 070-231 65 91.

 

Foton från majresan 2025: Alla fågelbilder Nisse Henriksson & gruppen Kenneth Johansson