Under januari 2026 kommer sångsvanar att räknas i stora delar av Europa, och självklart kommer även Sverige och vi i Bohuslän att delta. Inventeringen pågår mellan den 10 och 25 januari 2026, men de huvudsakliga räkningsdagarna infaller på helgen den 17–18 januari.
Du rapporterar dina observationer på Artportalen. Ange gärna den exakta positionen på svanarna samt tidpunkten för observationen. Detta gör det enklare att filtrera bort observationer av samma individer i efterhand. Rapportera gärna även svanarnas ålder, eftersom det ger ett stort mervärde.
Genom att inventera i många länder samtidigt går det att få fram den totala storleken på sångsvanspopulationen. Den senaste internationella sångsvansinventeringen genomfördes år 2020 och då noterades 17.475 individer i Sverige.
För att få så heltäckande räkningar som möjligt behövs många ögon. Svensk Fågeltaxering, som ansvarar för inventeringen, hoppas därför på att många är villiga att hjälpa till med att inventera sångsvanar i januari. BohOF hoppas att skådare hjälper till att inventera sångsvanar också i Bohuslän under denna period.
Stort tack på förhand!
Foto sångsvanar: Sussie Carlström, Anders Thoresson, Lotta Berg och Per Wohlin som även har fångat en mindre sångsvan på bilden.